Școala pentru valori autentice - Unitate și democrație

Ȋn competiţia din luna noiembrie, cu tema „Unitate şi democrație”, Şcoala Profesională Cristeşti participă cu peste 20 de activități, prilejuite de aniversarea Centenarului Marii Uniri de la 1918

Menționăm: excursia realizată pe 1 decembrie 2018, la Tg. Ocna şi Mausoleul din Mărăşti, coord. prof. Simona Chihaia; activitățile: „Unirea în culoare și muzică!” (clasa a V-a B, prof. Marcela Moraru); „Să modelăm România, sărbătorind Centenarul!”(clasa a VII-a B, prof. Daniela Pintili); „În an Centenar și în pragul Crăciunului, sărbătorim românește’! (sebare, prof. Daniela Pintili); „Mândru sunt că sunt român”(clasa a VIII-a B, prof. Spiridonică Adriana); „Maria, regina României” (clasa a VII-a A, prof. Tănase Ecaterina); „Unirea de la 1918  în culoare” (clasa a IV-a, bibl. Bucur Alisa); „Şi noi sărbătorim Unirea” (Şcoala Hereşti- înv. Gurzun Mariana, Gheorghiu Vasile, ed. Iosub Laura); „Simţim româneşte”(clasa a VI-a, prof. Simona Chihaia); „Marea Unire  în poezie” (clasa a V-a A, prof. Pânzaru Isabela- Claudia); „Eroii de lângă noi”( clasa a VIII-a A, prof. Mercore Iulia); „Noi suntem români” (clasa a VI-a , prof. Zaina Mihaela, Puşcaşu Gabriela); „Ne-am născut români” (clasa a IX-a, prof. Dascălu Simona), precum şi târgul de produse tradiționale româneşti, desfăşurat de clasele V-VIII, 18.12.2018. Totodată, şcoala noastră a găzduit şi activitățile a două proiecte educaționale, „România în 100 de scrisori”, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Vaduri Piatra- Neamț, coordonator, prof. Simona Chihaia şi „România 100”, coord. prof. Ionuț Chihaia. Mulțumim, pe această cale, Primăriei Cristeşti pentru sprijinul acordat în premierea copiilor participanți la cele două proiecte.

Consilier educativ, prof. Chihaia Simona

© 2022 Școala Gimnazială Cristești. Toate drepturile rezervate.