71 de elevi şi 24 de părinţi au participat la activităţi diverse, tema simbolică a lunii ianuarie 2018 fiind “Empatia”.
La clasa a VIII-a B, elevii, sub îndrumarea prof. Morau Marcela, au realizat un ciorchine pornind de la cuvântul Empatie, au vizionat film, după care au dezbâtut tema și au stabilit pașii pentru a deveni o persoană empatică. Elevii clasei a VII-a A, coordonaţi de prof. Mercore Iulia au definit empatia, evidenţiind avantajele şi dezavantajele acesteia. Avantajele şi dezavantajele empatiei parentale, metodele prin care pārinţii pot sā dezvolte empatia copiilor, au fost fost dezbătute la clasa a V-a, sub îndrumarea prof. Chihaia Simona.
Activităţile au fost binevenite, contribuind la dezvoltarea abilităților sociale și emoționale ale elevilor, Optimizarea relaţiei/comunicării cadrelor didactice cu elevii ş părinţii.
